Home / About the Games / Results / Athletics
Athletics Results

(Copied directly from the Athletics Australia website)   

Women

100 metres Heat 1: (w:-2.5) 1. Sally McLellan AUS 12.34Q; 2. Marguerite Venter RSA 12.71Q; 3. Jessy Arulappan IND 12.81; 4. Alena Vadrasamu FIJ 13.01; 5. Kendal Blair NZL 13.03; 6. Tekura Kaukura COK 14.68; Heat 2: (w:-2.2) 1. Joscelynn Hopeson ENG 12.15Q; 2. Michelle Cutmore AUS 12.30Q; 3. Isabel Le Roux RSA 12.48q; 4. Siao Mei Ann SIN 12.90; 5. Monica Ansah GHA 13.10; 6. Mystique Jones NRU 13.17; Heat 3: (w:-1.9) 1. Lucy Sargent ENG 12.52Q; 2. Stacey Linderboom NZL 12.67Q; 3. Thandi Mngwevu RSA 12.77q; 4. Salimatu Alhassan GHA 12.88; 5. Sera Tuinalase FIJ 12.92; 6. Yan Lin Lee SIN 13.17; 7. Harriet Pryke IOM 13.29; 8. Sopolemalama Tuitama SAM 13.67. Final: (w:-3.1) 1. Joscelynn Hopeson ENG 12.18; 2. Michelle Cutmore AUS 12.24; 3. Sally McLellan AUS 12.26; 4. Lucy Sargent ENG 12.50; 5. Isabel Le Roux RSA 12.61; 6. Stacey Linderboom NZL 12.84; 7. Thandi Mngwevu RSA 13.05.

200 metres Heat 1: (w:-0.7) 1. Laura Verlinden AUS 24.50Q; 2. Joey Duck ENG 24.50Q; 3. Salimatu Alhassan GHA 25.30q; 4. Thandi Mngwevu RSA 26.39; 5. Sopolemalama Tuitama SAM 27.14; 6. Mystique Jones NRU 27.43; Heat 2: (w:-2.8) 1. Johnelle Gibbons ENG 25.30Q; 2. Amanda Kotze RSA 25.39Q; 3. Veronica Torr NZL 25.42q; 4. Anameli Navukitu FIJ 26.79; 5. Rae Detabene NRU 28.42; Vivian Mills GHA DQ; Heat 3: (w:-1.8) 1. Michelle Cutmore AUS 24.60Q; 2. Isabel Le Roux RSA 24.88Q; 3. Miriama Radiniwaimaro FIJ 25.66; 4. Kendal Blair NZL 26.24; 5. Harriet Pryke IOM 26.69; 6. Sze Min Amanda Choo SIN 27.13. Final: (w:-0.9) 1. Michelle Cutmore AUS 24.45; 2. Laura Verlinden AUS 24.62; 3. Joey Duck ENG 24.87; 4. Johnelle Gibbons ENG 25.11; 5. Amanda Kotze RSA 25.22; 6. Salimatu Alhassan GHA 25.26; 7. Veronica Torr NZL 25.33; 8. Isabel Le Roux RSA 25.34.

400 metres Heat 1: 1. Amanda Kotze RSA 56.01Q; 2. Tara Bird ENG 57.95Q; 3. Miriama Radiniwaimaro FIJ 59.08Q; 4. Salamatu Musa GHA 60.58q; 5. Rae Detabene NRU 71.13q; Heat 2: 1. Gemma Nicol SCO 56.91Q; 2. Vivian Mills GHA 57.91Q; 3. Regan Higgie NZL 60.20Q; 4. Roxane Morrison FAI 74.81. Final: 1. Amanda Kotze RSA 56.16; 2. Gemma Nicol SCO 56.62; 3. Vivian Mills GHA 57.22; 4. Tara Bird ENG 57.79; 5. Regan Higgie NZL 58.69; 6. Salamatu Musa GHA 63.45; 7. Rae Detabene NRU 69.62; Miriama Radiniwaimaro FIJ DQ.

800 metres 1. Danielle Christmas ENG 2:10.38; 2. Katherine Katsanevakis AUS 2:10.41; 3. Angela Wagner RSA 2:10.82; 4. Elizabeth McWilliams NIR 2:13.35; 5. Katrina Finn NZL 2:15.75.

1500 metres 1. Morag McLarty SCO 4:29.25; 2. Nikki Hamblin ENG 4:31.11; 3. Madeline Heiner AUS 4:32.13; 4. Chanelle Olivier RSA 4:42.84; 5. Kate Campbell NZL 4:50.48; 6. Kavita Maharaj FIJ 5:16.78.

3000 metres 1. Madeline Heiner AUS 9:42.95; 2. Sarah Morgan NZL 10:14.95; 3. Chanelle Olivier RSA 10:49.64; Nikki Hamblin ENG DNF.

100 metres Hurdles (w:-2.5) 1. Sally McLellan AUS 14.11; 2. Jessica Ennis ENG 14.50; 3. Christine Ras RSA 14.75; 4. Kylie Robilliard GUE 15.06; 5. Hana McEwan NZL 15.40.

4x100 metres Relay 1. England (Joscelynn Hopeson, Johnelle Gibbons, Joey Duck, Lucy Sargent) 45.63; 2. Australia (Michelle Cutmore, Sally McLellan, Laura Verlinden, Megan Wheatley) 46.08; 3. South Africa (Thandi Mngwevu, Amanda Kotze, Christine Ras, Isabel Le Roux) 47.46; 4. Singapore (Siao Mei Ann, Yan Lin Lee, Raihan M.Dzuleqhram, Bao Ling Amanda Teo) 48.75; 5. Ghana (Monica Ansah, Vivian Mills, Linda Boatema, Salimatu Alhassan) 48.91; Fiji (Alena Vadrasamu, Miriama Radiniwaimaro, Anameli Navukitu, Sera Tuinalase) DNF; New Zealand (Veronica Torr, Kendal Blair, Stacey Linderboom, Jessica Penney) DNF.

Distance Medley 1. South Africa (Thandi Mngwevu, Isabel Le Roux, Amanda Kotze, Angela Wagner) 3:52.53; 2. Scotland (Noni Mordi, Kim Skinner, Gemma Nicol, Morag McLarty) 3:53.82; 3. Australia (Laura Verlinden, Michelle Cutmore, Sally McLellan, Katherine Katsanevakis) 3:56.37; 4. England (Joscelynn Hopeson, Lucy Sargent, Tara Bird, Danielle Christmas) 3:56.38; 5. New Zealand (Veronica Torr, Stacey Linderboom, Regan Higgie Alice Webster) 4:06.24; 6. Ghana (Linda Boatema, Monica Ansah, Salimatu Alhassan, Salamatu Musa) 4:34.32; 7. Singapore (Raihan M.Dzuleqhram, Siao Mei Ann, Yan Lin Lee, Bao Ling Amanda Teo) 4:50.14.

High Jump 1. Sophia Begg AUS 1.78m; 2. Jessica Ennis ENG 1.75m; 3. Kylie Leydon NZL 1.70m; 3. Kavya Muttanna IND 1.70m; 5. Boon Sylan Wong MAS 1.65m; 6. Erica Bodman GUE 1.55m; Harriet Pryke IOM NH; Suat Li Michelle Sng SIN NH.

Pole Vault 1. Katrina Miroshnichenko AUS 3.85m; 2. Kim Skinner SCO 3.60m; 3. Natalie Olson ENG 3.60m; 4. Noor Akmar Abdul Fatah MAS 3.00m.

Long Jump 1. Amy Harris ENG 6.19m(+2.4); 2. Jessica Penney NZL 6.06m(+1.5); 3. Resmi Bose IND 5.95m(+0.5); 4. Candice Morley AUS 5.94m(+1.5); 5. Nike Osifodunrin SCO 5.60m(+0.5); 6. Megan Wheatley AUS 5.60m(+3.1); 7. Revathi Krishnan IND 5.50m(+1.2); 8. Linda Boatema GHA 5.13m(-0.5).

Triple Jump 1. Alyisha House AUS 12.80m(+2.8); 2. Revathi Krishnan IND 12.78m(+1.7); 3. Yasmine Regis-Moses ENG 12.60m(+2.6); 4. Noni Mordi SCO 12.27m(+2.7).

Shot Put 1. Dani Samuels AUS 15.50m; 2. Marli Knoetze RSA 15.36m; 3. Chloe Edwards ENG 13.26m; 4. Phillis Meti NZL 12.44m; 5. Lay Chi Wan SIN 12.20m; 6. Siti Nurul Ain Rahim MAS 11.85m; 7. Akatu Tupuna COK 9.80m.

Discus Throw 1. Dani Samuels AUS 49.92m; 2. Calista Lyon AUS 48.47m; 3. Lauren Therin JER 44.81m; 4. Keisha Grant NZL 44.55m; 5. Eden Francis ENG 41.32m; 6. Marli Knoetze RSA 41.29m; 7. Kirsty Law SCO 40.47m; 8. Phillis Meti NZL 39.93m; 9. Lay Chi Wan SIN 33.23m; 10. Siti Nurul Ain Rahim MAS 31.77m; Akatu Tupuna COK FOUL.

Hammer Throw 1. Samantha Hynes ENG 54.07m; 2. Michelle Schlechter AUS 47.73m; 3. Laura Chalmers SCO 46.79m; 4. Shilpa Chauhan IND 45.06m; 5. Ashley O'Neill NZL 40.10m; 6. Siti Nurul Ain Rahim MAS 36.36m.

Javelin Throw 1. Annabel Thomson AUS 51.99m; 2. Joanna Blair ENG 49.85m; 3. Lauren Therin JER 42.86m; 4. Keisha Grant NZL 39.06m; 5. Tekura Kaukura COK 33.04m.

Men

100 metres Heat 1: (w:-1.6) 1. Wade Bennett-Jackson ENG 10.89Q; 2. Jeanre Rossouw RSA 10.98Q; 3. Matt Brown NZL 11.08q; 4. Lesia Vanawalu FIJ 11.33; Stephen Prosser JER DNF; Heat 2: (w:-1.8) 1. Harry Aikines-Aryeetey ENG 10.85Q; 2. Ruan De Vries RSA 10.90Q; 3. Rahamatulla Molla IND 10.92q; 4. Jason Smyth NIR 11.10; 5. Matt Lynch AUS 11.11; 6. Wei Sheng Tan SIN 11.50; Heat 3: (w:-4.3) 1. Graeme Read NZL 11.04Q; 2. Brandan Galic AUS 11.10Q; 3. Cyril Ferguson GHA 11.42; 4. Brendon Clement RSA 11.42; 5. Matavesi Telawa FIJ 11.48; Irwan Hanif SIN DQ. Final: (w:-2.5) 1. Brandan Galic AUS 10.76; 2. Harry Aikines-Aryeetey ENG 10.81; 3. Graeme Read NZL 10.82; 4. Wade Bennett-Jackson ENG 10.94; 5. Ruan De Vries RSA 11.05; 6. Rahamatulla Molla IND 11.06; 7. Jeanre Rossouw RSA 11.14; 8. Matt Brown NZL 11.15.

200 metres Heat 1: (w:+1.1) 1. Julian Thomas ENG 21.44Q; 2. Brandan Galic AUS 21.78Q; 3. Rahamatulla Molla IND 22.05; 4. Jeanre Rossouw RSA 22.11; 5. Jason Smyth NIR 22.27; 6. Lesia Vanawalu FIJ 22.89; Heat 2: (w:+0.4) 1. Somto Eruchie ENG 21.32Q; 2. Ernst Hattingh RSA 21.59Q; 3. Graeme Read NZL 21.70q; 4. Matt Lynch AUS 22.02q; 5. Matavesi Telawa FIJ 22.38; Heat 3: (w:+0.5) 1. Matt Brown NZL 21.94Q; 2. Cyril Ferguson GHA 22.01Q; 3. Brendon Clement RSA 22.10; 4. Deepak Basarkar IND 22.69; 5. Soon Yuen Jonah Tang SIN 23.06; 6. Marimba Odundo-Mendez ENG 23.09. Final: (w:-1.9) 1. Julian Thomas ENG 21.06; 2. Somto Eruchie ENG 21.37; 3. Brandan Galic AUS 21.68; 4. Graeme Read NZL 21.78; 5. Ernst Hattingh RSA 21.94; 6. Matt Brown NZL 21.98; 7. Matt Lynch AUS 22.30; 8. Cyril Ferguson GHA 22.32.

400 metres Heat 1: 1. Richard Buck ENG 47.72Q; 2. Ruaan Grobler RSA 49.18Q; 3. Sam Wilson NZL 49.52Q; 4. Ben Brand IOM 52.49q; 5. Leiam Neale COK 55.24; Heat 2: 1. Kris Robertson SCO 49.70Q; 2. Tristan Thomas AUS 51.13Q; 3. Stephen Aiken NIR 51.87Q; 4. Appa Rao Karaka IND 55.05q. Final: 1. Tristan Thomas AUS 47.06; 2. Ruaan Grobler RSA 48.07; 3. Richard Buck ENG 48.21; 4. Kris Robertson SCO 48.40; 5. Sam Wilson NZL 50.08; 6. Stephen Aiken NIR 50.66; 7. Ben Brand IOM 53.06; Appa Rao Karaka IND DQ.

800 metres 1. Bongani Mgemane RSA 1:50.67; 2. Brad Woods AUS 1:50.71; 3. Michael Rimmer ENG 1:51.20; 4. Mark Mitchell SCO 1:54.46; 5. Scott Nicol NZL 1:54.46; 6. Steven Morrow NIR 1:58.05; 7. Ahmad Nabil Mustafa SIN 2:08.12; 8. Zi Kai Shaun Kok SIN 2:08.26; 9. Leiam Neale COK 2:10.97.

1500 metres 1. Isaac Mboyaza RSA 3:58.60; 2. Dane Frey AUS 4:00.08; 3. Carl MacKenzie NZL 4:00.75; 4. Paul Pollock NIR 4:01.54; 5. Ross Toole SCO 4:01.64; 6. Adam Iddris GHA 4:16.94; 7. Mathialagan Subramaniam MAS 4:24.39.

3000 metres 1. Tshamano Setone RSA 8:21.30; 2. Isaac Mboyaza RSA 8:21.73; 3. Haydon McLaren NZL 8:34.25; 4. David McNeil AUS 8:42.01; 5. Craig Ivemy ENG 8:50.16; 6. Adam Iddris GHA 9:05.37.

110 metres Hurdles (w:-2.1) 1. Ruan De Vries RSA 14.44; 2. Oliver McNeillis ENG 14.72; 3. Abdul Hakeem Abdul Halim SIN 14.82; 4. Adam Slezak AUS 14.83; 5. Byron Smith NZL 15.46.

4x100 metres Relay 1. England (Bernard Yeboah, Julian Thomas, Harry Aikines-Aryeetey, Wade Bennett-Jackson) 40.90; 2. New Zealand (Matt Brown, Graeme Read, Byron Smith, Daniel Natusch) 41.45; 3. Australia (Brandan Galic, Adam Slezak, Matt Lynch, Chris Noffke) 42.05; South Africa (Ernst Hattingh, Brendon Clement, Jeanre Rossouw, Ruan De Vries) DQ.

Distance Medley 1. Australia (Brandan Galic, Matt Lynch, Tristan Thomas, Brad Woods) 3:23.81; 2. South Africa (Ernst Hattingh, Jeanre Rossouw, Ruaan Grobler, Bongani Mgemane) 3:26.59; 3. New Zealand (Matt Brown, Graeme Read, Sam Wilson, Scott Nicol) 3:32.62; 4. Northern Ireland (Jason Smyth, Stephen Aiken, Steven Morrow, Paul Pollock) 3:35.22; 5. Scotland (James Campbell, Kris Robertson, Mark Mitchell, Ross Toole) 3:39.58; England (Wade Bennett-Jackson, Julian Thomas, Richard Buck, Michael Rimmer) DQ.

High Jump 1. Harishankar Roy IND 2.13m; 2. Nicholas Stanisavljevic ENG 2.10m; 3. Fanie Van Rensburg RSA 2.04m; 4. Kane Brigg AUS 2.01m; 5. Hup Woi Lee MAS 2.01m; 6. Jie Hao Michael Loh SIN 1.98m; 7. Mark Tinkle NZL 1.85m.

Pole Vault 1. Joel Pocklington AUS 5.00m; 2. Brent Howell RSA 4.90m; 3. Liam O'Connell NZL 3.60m.

Long Jump 1. Chris Noffke AUS 7.64m(+2.3); 2. Bernard Yeboah ENG 7.60m(-0.3); 3. Julius Regan RSA 7.45m(+0.4); 4. Daniel Natusch NZL 7.00m(+2.4); 5. Scott McLeod-Roberts AUS 6.77m(+0.4); 6. Iliesa Keresoni FIJ 6.67m(-0.3); 7. Chris Whitlow IOM 6.24m(+1.6).

Triple Jump 1. Graeme Matthews ENG 15.13m(+2.5); 2. Scott McLeod-Roberts AUS 15.09m(+2.5); 3. Jude Belmers SCO 14.38m(+3.1); 4. Daniel Natusch NZL 13.85m(+3.0).

Shot Put 1. Sourabh Vij IND 18.45m; 2. Chris Gearing ENG 18.30m; 3. Donovan Snyman RSA 17.02m; 4. Junior Maninoa NZL 16.20m; 5. Alex Testa AUS 16.04m; 6. Adi Aliffudin Bin Hussin MAS 14.44m; 7. Stephen Lasei SAM 14.09m; 8. Tudrau Waqalala FIJ 13.73m; 9. Vickneswaran Sellathurai SIN 13.66m; 10. Albert Tupuola SAM 13.53m; 11. Raita Tararo COK 11.53m; Andrew Thomas ENG FOUL.

Discus Throw 1. Ronnie Buckley AUS 56.45m; 2. Harpreet Singh IND 53.16m; 3. Chris Gearing ENG 50.81m; 4. Stephen Lasei SAM 48.06m; 5. Junior Maninoa NZL 47.93m; 6. Andrew Thomas ENG 46.20m; 7. Donovan Snyman RSA 45.98m; 8. Vickneswaran Sellathurai SIN 38.61m; 9. Adi Aliffudin Bin Hussin MAS 36.19m; 10. Albert Tupuola SAM 32.91m; 11. Raita Tararo COK 27.94m.

Hammer Throw 1. Alexander Smith ENG 70.45m; 2. Simon Wardhaugh AUS 70.06m; 3. Ashok Tiwari IND 66.03m; 4. Michael Hancock NZL 61.10m.

Javelin Throw 1. James Campbell SCO 67.21m; 2. Arun Kumar Patel IND 65.01m; 3. Matthew Outzen AUS 62.55m; 4. Leslie Copeland FIJ 60.63m; 5. Jordan Vandermade NZL 55.93m; 6. Chris Whitlow IOM 46.18m.